prevnext
Menu

Şömine Modelleri

Şömine Modelleri

ŞÖMİNE MODELLERİ
Ülkemizde her mekana uygun birçok şömine modeli bulunmaktadır. Şömine bacasının konumlandırıldığı yer şömine modeli seçiminde belirleyici unsur olacaktır.
Şömine modellerini özelliklerine göre sıralayacak olursa eğer ;

Köşe Şömine Modelleri
Köşe şömine olarak adlandırdığımız bu şömine modeli inşaat esnasında şömine’nin bağlanacağı bacanın 2 duvar köşesine koyulması ile ortaya çıkmaktadır. Köşe şöminelerin avantajları arasında en büyük avantajı şöminenin bulunduğu alan evin ölü noktasına denk gelerek yer tasarrufu sağlayacaktır. Köşe şömine’nin konumlandırılabilmesi için köşeye gelen her iki sağ ve sol duvarın en az 110 cm genişlikte olması gerekmektedir.Köşe şömineler için 70 , 80 cm genişliğinde döküm hazneler , prizmatik hazneler , asansörlü ve asansörsüz hazneler kullanılabilmektedir.

U Tipi Şömine Modelleri
U tipi şömine olarak adlandırdığımız şömine modeli’nin ‘ u harfi ile hitap edilme nedeni şömineye ait camın iki kısa , bir uzun ön kısmın komple üç tarafının cam olma sebebidir. U tipi şömineler uygulama yapılacağı yerde bacası önceden hazırlanmış düz serbest olan duvara montajlanabilir. U tipi şömine haznelerinin döküm , çelik , asansörlü , asansörsüz ve hemen hemen her ölçü genişliğinde ülkemizde bulunabilmektedir.

L Tipi Şömine Modelleri
L Tipi şömine modeli’nin hitap amacı ile kullanıldığı harftende anlaşılacağı üzere bir kısa bir uzun ön kısmının cam olma sebebi ile l tipi şömine denmiştir. L tipi şömineler köşe şöminelerde bahsettiğimiz gibi yine iki duvar arası montajı yapılmaktadır. Sağ tarafı cam , Sol tarafı cam olan iki şeklin belirleyicisi şömine montajı ‘ nın yapılacağı alandır. L tipi şöminelerdede , 200 cm genişlipe kadar tüm ölçüde şömine hazneleri mevcuttur.

Prizmatik Şömine Modelleri
Prizmatik şömine modeli yine iki köşe duvar arasına konumlandırılan , (köşe şömine gibi ) isminin farklı olma sebebi ise , şömine haznesine takılı olan camın iki kısa 45 derece dönük ve bir uzun ön cam bulunmaktadır. Prizmatik şömine hazneleri , 70 la 120 cm genişliğinde bulunabilmektedir.

Rustik Şömine Modelleri
Bu şömine modeli rustik ( köy evi , köy görünüşü veren ) ismini şömine dışına yapılacak olan dış giydirmeden almaktadır. Rustik şömine modelleri tüm alanlara uygulanabilen şöminelerin giydirmelerine uygulanabilmektedir.

Elektrikli Şömine Modelleri
Elektrikli şömineler , daha çok şömine uygulamasının yapılacağı alanda önceden hazırlanmış bir şömine bacası bulunmamasından dolayı tervih edilmektedir. Bu şömine modeli kendi içinde iki’ye ayrılır. İki boyutlu elektrikli şömine ve üç boyutlu elektrikli şöminedir. İki Şömine modelinin arasındaki fark gerçek odun ateşi gerçekliği ile alakalıdır. 3 boyutlu şöminelerin görseli gerçek odun görselini daha çok yansıtmaktadır. Elektrikli şömineler daha çok tv ünite altlarında estetik bir görünüm sağlamak amacı ile kullanılır. Bazı modellerin üzerinde 2 – 7 kw fan ısıtıcı bulunur. Bu ısıtıcının nedeni elektrikli şömine karşısında otururken gerçek şömine hissini vermesidir. Elektrikli şömine hazneleri’nin istenilen genişlikte her ölçüsü bulunmaktadır. Uzaktan kumanda ile kontrol edilebilir. 10 farklı alev görüntüsü sağlayan modelleri mevcuttur. 3 boyutlu olan elektrikli şömine haznelerinin su buharı ile çalışan modelleri mevcuttur.

Ethonal Şömine , Bacasız Şömine Modelleri
Sıvı yakıt ile yakılan bu şömine modelleri , dışı çelik içi seramik tuğla olan ethonal şömine haznelerinin içinde ethonal yakıtı adı verdiğimiz sıvı yakıt dökülerek yakılan , bulunduğu ortama hoş bir görüntü sağlar. İçerisinde yakılan yakıt , doğal gıda ürünlerinden ( mısır , buğday , şeker pancarı vb.) elde edildiği için sağlığa zararlı değildir. 40 cmden 200 cm ‘ e kadar her ölçü bulunmaktadır.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara Şömine, Şömine Ankara