Menu

Sıkça Sorulan Sorular

Şömine Haznesinin Önemi Nedir?

Şömine haznesinin en önemli özelliklerinden açık Şöminelere göre %70-80 lera kadar ısı kaybının önlenmesidir.
bununla beraber içeride yanan ısının, daha kolay kontrol edilebilmesi,oluşabilecek köz sıçramalarından korunmak ve şöminede yanan odunun yanma süresinin maksimuma çıkarılması gibi birçok ayrıcalıkları vardır.

Şöminede ne tür odun kullanılır, Neleri yakmamalıyız?

Şöminede, meşe odunu veya şömine odunu kullanılır. kömür, başka cins odunlar, atık, plastik madde kimyasal yakıcı , vb. asla yakılmamalıdır.

Baca temizliği nasıl sağlanır?

Yanma olayı şömine ilk tutuşturulduğunda kuvvetli bir vakumla (bacanın çekmesiyle sağlanan) gerçekleşir. Bu vakum sayesinde bacada biriken kurumlar da dışarıya atılmış olur. Ayrıca baca çapının da normal soba bacalarına göre en az 2 kat daha büyük oluşu, şöminenin sürekli yanmayışı da kurum tutmayı azaltan faktörlerdendir. Yani kısaca baca temizliği gerekmez oluşan kurumu ilk yanıştaki vakum sistemiyle dışarı atar.

Şöminenın dışında bulunan taş, granit, mermer kırılır veya çatlar mı?

Bu tamamen montajda ustalıkla alakalı bir durumdur.eğer şöminenizi AB standartlarında çalışan ve bununla beraber işininin profesyonelleri ile çalışırsanız böyle bir durumun olması mümkün değildir.

Kül temizliği nasıl yapılır?

Şöminenin içerisinde biriken küller şömine haznesinin ızgarasınına birikir.Çekmece sistemi ile bu ızgarayı temizlemeniz kül temizliğinize yeterli olacaktır.

Şömine ile üst katı ısıtmak mümkün müdür?

Şömine bacasının geçtiği odayı (çocuk odası-yatak odası v.b) ısıtmak için; Odadan geçen bacanın içerisine yerleştirilen nikel çelik boru ile altta soğuk hava giriş menfezinden aldığı soğuk havayı baca içerisinden kaçan sıcak hava ile ısıtarak yukarı doğru yükselerek menfezden çıkar. Böylece kapalı sistem haznelerde oluşan – ısı kaybından da faydalanmış olursunuz.

Kül temizliği nasıl yapılır?

Şöminenin içerisinde biriken küller şömine haznesinin ızgarasınına birikir.Çekmece sistemi ile bu ızgarayı temizlemeniz kül temizliğinize yeterli olacaktır.

Isı odası nedir, ne işe yarar?

Isı odası şöminenin üst tarafına çeşitli professionel izolasyon malzemeleri ile yapılan, şömine hanesinin yanması sonucunda ısı kaybını önleyerek ısı odasına hapseder. şömünenin üzerine açılan menfez yerlerinden dışarıya biriktirdiği ısıyı verir ve %35’lere kadar ısı tasarrufu elde edilmiş olur.

Şömine camı nasıl temizlenir?

Şömine yakış sıklığınıza göre belli dönemlerde camı temizleme ihtiyacı duyduğunuzda da hazne içerisine biriken küllere batıracağınız hafif nemli bezle camı silmek yeterli olacaktır böylelikle çeşitli ve karmaşık cam temizleme malzemelerine ihtiyacınız olmaz

Haznesiz bir şömineyi yıkmadan hazne montajı yapılabilir mi?

Mevcut şömineniz yıkılmadan içerisine bir hazne koymak imkansızdır. Nedenlerini maddeler halinde sıralarsak:
– Mevcut şöminenizin ağız genişliğinde bir hazne bulmak çok zor hatta imkansızdır.
– Mevcut şömine yıkılmadan baca bağlantısını yapmak olanaksızdır.
– Şömine montajında ısı odası denilen yeri oluşturmak için yerden min.170cm yüksekliğe ihtiyaç vardır ve ısı odasındaki sıcaklık çok yüksek derecelere ulaştığından mutlaka izole edilmesi gerekir mevcut şöminenizin ısı odası kapalı sistem şöminelerin ısı odasındaki sıcaklıklara dayanamayacağından yıkılıp izole edilmesi gerekir

Ankara Şömine, Şömine Ankara